Panel Klienta

2015-09-18 o 11:39

Najlepszy sposób na zabezpieczenie Twoich danych. Backup online czy offline?

W internecie często można spotkać się ze stwierdzeniem, że „istnieją tylko dwa rodzaje ludzi: Ci, którzy robią backup i Ci, którzy jeszcze nie stracili swoich danych”. Każdy z nas z pewnością doceni ten proces w chwili, kiedy przez awarię sprzętu utracimy swoje prywatne ukochane zdjęcia lub ważne firmowe dokumenty.

Co to jest backup?

Backup jest wykonaniem kopii zapasowej określonych danych w konkretnym okresie czasu. Dzięki podjęciu takiego kroku możemy być pewni, że w momencie kiedy nośnik ww. danych lub one same ulegną uszkodzeniu to nie przepadną na zawsze ponieważ mamy ich kopię. Nazwa ta w pełni oddaje znaczenie angielskiego słowa od którego pochodzi. Backup oznacza bowiem zarówno „wspierać, popierać”, jak i „cofać”. Takie są właśnie funkcje utworzenia kopii zapasowych danych – wspiera ona ich bezpieczeństwo i cofa skutki usterek oraz lokalnych katastrof.

Offline i online

W dzisiejszych czasach tworzenie kopii zapasowych może zostać zrealizowane na wiele sposobów. Istnieją jednak dwie podstawowe formy backupu: offline i online.

Backup offline to kopiowanie danych na określone nośniki pamięci takie jak: inny komputer (lub inna partycja dysku na naszym komputerze), płyty CD/DVD, pendrive, czy też dyski zewnętrzne. Możemy to wykonać ręcznie – przez skopiowanie danych – lub ułatwić i zautomatyzować ten proces przez wykorzystanie specjalnego programu do tworzenia kopii zapasowych, np. Acronis True Image Home, Bacula, RSync, Windows Home Server.

Backup online to tworzenie kopii zapasowych za pomocą sieci, na zewnętrznych serwerach, czyli nie na naszym własnym komputerze lub innym nośniku pamięci. Najbardziej popularnymi programami, które umożliwiają tworzenie kopii zapasowej właśnie w ten sposób są np. Carbonite, Dropbox, IDrive, Mozy, Norton Backup Online, czy też Syncplicity.

Słynna „chmura”

Bardzo popularnym ostatnio sposobem na tworzenie kopii zapasowych jest backup do „chmury”. To nic innego jak wykonywanie backupu online przez udostępnianie danych i zapis ich na zewnętrznych serwerach usługodawcy. Głównym celem backupu do chmury jest przechowywanie twoich danych w sposób, który umożliwia natychmiastowy wgląd do nich – zarówno na twoim jak i na innych komputerach oraz na takich urządzeniach jak: tablety, smartfony, itp. Najbardziej znanymi są ww. Dropbox, Dysk Google i należąca do marki Apple usługa iCloud.

Oceniamy

Jak wszystko na świecie, te obydwa rodzaje backupu mają swoje plusy i minusy. Aby lepiej zrozumieć, która z form zabezpieczenia naszych danych jest dla nas najbardziej odpowiednia, warto je po prostu wymienić:

Backup online

Plusy:

 1. Twoje dane są dla Ciebie dostępne wszędzie tam gdzie masz połączenie z internetem.
 2. Twoje kopie są przechowywane w innym miejscu - dzięki temu odporne są na zdażenia losowe jak pożar czy kradzież sprzętu.
 3. Najczęściej jest to proces automatyczny – specjalne oprogramowanie tworzy backup bez twojego wglądu.

Minusy:

 1. Nie masz dostępu do danych zapasowych, jeżeli nie masz dostępu do internetu.
 2. Nie możesz dalej tworzyć kopii zapasowych, jeżeli nie masz połączenia z internetem.
 3. Wybierając backup online musisz liczyć się z tym, że dane te są dostępne w sieci. Oczywiście możesz korzystać z opcji udostępniania tych plików tylko dla siebie i/lub wybranych osób, ale zawsze istnieje pewne ryzyko, że twoje dane mogą zostać przechwycone przez osoby niepożądane. Na szczęście Ci, którzy świadczą takie usługi, dbają o nasze bezpieczeństwo np. przez szyfrowanie danych.

Backup offline

Plusy:

 1. Nie potrzebujesz internetu, żeby mieć możliwość utworzenia kopii zapasowej i dostęp do niej.
 2. Twoje dane są zachowane na nośnikach niepołączonych z siecią – nikt nie może ich wykraść.
 3. Proces ten również może być automatyczny – jeżeli użyjesz odpowiedniego oprogramowania.

Minusy:

 1. Istnieje ryzyko, że w wyniku lokalnej katastrofy utracisz wszyskie dane.
 2. Jeżeli nie masz przy sobie nośnika pamięci, na którym znajduje się twoja kopia zapasowa, to nie możesz z niej skorzystać lub jej zmodyfikować.
 3. Backup offline to realne zajęcie miejsca... fizycznego. Musisz posiadać specjalne taśmy lub inne nośniki pamięci oraz miejsce na ich przechowywanie.

Co wygrało?

Decyzja o tym, która z tych form tworzenia kopii zapasowej jest lepsza zależy tylko i wyłącznie… od ciebie i twoich preferencji. Na co stawiasz? Na szybki dostęp, czy na możliwość korzystania z nich bez internetu? Na pewność, że dane nie znikną, bo są przechowywane poza twoim domem/firmą, czy na ich pełną tajność? A może warto skorzystać z obydwu tych form jednocześnie? To już Twoja decyzja. Podejmij ją jednak szybko i koniecznie rób backup, niezależnie czy jesteś prywatnym użytkownikiem, czy też chodzi o dane firmy. Awaria i nierobienie kopii zapasowych skutkują bowiem tylko w jeden sposób: okrutnym zderzeniem z rzeczywistością i poważnymi problemami!